Dogoterapia dla dzieci w Laskach

W kwietniu i maju 2017 roku społeczność szkolna brała udział w akcji charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim.

W kwietniu Samorząd Uczniowski dokonał wyboru instytucji, którą postanowił wesprzeć. Decyzja nie była trudna. kilkanaście kilometrów od naszej szkoły mieści się Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Jest to miejsce, które nasza szkoła wspiera od dawna w ramach działań Samorządu Uczniowskiego. Podczas spotkania samorządu ustalono, że cel szczegółowy określimy po zbiórce pieniędzy, natomiast fundusze pozyskamy
z  organizacji kiermaszu wyrobów własnych uczniów.

Od 4-24 maja uczniowie wszystkich klas przygotowywali małe dzieła sztuki. Wśród nich znalazły się własnoręcznie przygotowane:

• ozdobne kartki na Dzień Matki,

• kolorowe ozdobne buteleczki w różnych kształtach i z przeróżną kolorową zawartością,

• antyramy z pracami plastycznymi dzieci,

• szkatułki wykonane metodą decoupage,

• misternie zdobione mydełka,

• pyszne muffinki.

Zebrane na szkolnym korytarzu prace zostały wystawione na sprzedaż podczas zebrania z rodzicami 25 maja. Kiermasz został przygotowany i przeprowadzony przez przedstawicieli uczniów. Tym młodszym, które nie potrafią jeszcze liczyć pomagali uczniowie starsi. Miało to szczególny wymiar, ponieważ we wszystkich działaniach zwracaliśmy szczególną uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.

29 maja została powołana komisja, która zliczyła zebrane pieniądze. Cała kwota, czyli 2214 zł została przeznaczona na pomoc niewidomym dzieciom w Laskach. Podczas apelu podsumowującego akcję, dzieci zdecydowały, że zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie zajęć dogoterapii dla niewidomych dzieci.

Zajęcia dogoterapii mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie osób niewidomych. Dzieci, w trakcie zajęć, karmią Psiego Terapepeutę - Williama, dają mu pić, piłują pazury, zakładają obrożę, wyprowadzają na spacer. Zabawy ruchowe: przejścia przez tory przeszkód, aportowanie, a także wspólne spacery wpływają znacząco na ogólny rozwój fizyczny podopiecznych instytutu. Dzieci ćwiczą koncentrację zwłaszcza podczas zabaw z użyciem piłek i psich smakołyków o różnym kolorze, kształcie i fakturze. Chłopcy uwielbiają grę w goalball’a z psem, podczas której muszą wykazać się szybkością i siłą oraz dobrym słuchem, aby wiedzieć, gdzie znajduje się William i w jaki sposób podać piłkę do drugiej drużyny, tak by on jej nie zabrał. Młodsze dzieci w czasie zajęć uczą się schematu własnego ciała na podstawie ciała psa oraz rozwijają słownictwo, dzięki któremu potrafią formułować komendy. Zajęcia dogoterapii są dość kosztowne – wymagają bowiem wynagrodzenia dla instruktora oraz utrzymania Williama. Nasi uczniowie, świadomi wartości zajęć dogoterapii, postanowili wesprzeć właśnie te zajęcia.

Cała zebrana podczas kiermaszu kwota została wpłacona na konto instytutu w Laskach dnia 5 czerwca.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!