WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO

MUZEUM NARODOWE

29 października odbyła się wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w dwóch fascynujących lekcjach Muzealnych, dzięki którym utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę na temat starożytnych cywilizacji.

Zajęcia pt. Od Ozyrysa do Anubisa dotyczyły wierzeń starożytnych Egipcjan. Na wystawie pokazane zostały różne typy sarkofagów, fragmenty mumii, a także cała mumia zamknięta w pięknie malowanym, barwnym kartonażu. Zaprezentowano też urny i skrzynki kanopskie na zmumifikowane wnętrzności. Głównymi bohaterami wystawy byli – Ozyrys, władca Krainy Umarłych i Anubis, patron mumifikacji. W części warsztatowej zajęć uczniowie podzieleni na grupy tworzyli własne sarkofagi.

Opowieści o bogach i herosach to istotny element kultur starożytnej Grecji i Rzymu. Stanowiły one drugą część  planu dnia, dotyczącą świata mitów w malarstwie. Mity były bowiem natchnieniem dla twórców w późniejszych epokach. Wątki pochodzące z mitologii wykorzystywano jako ilustracje, alegorie i symbole. Uczniowie mieli niełatwe zadanie – musieli odszukiwać starożytne symbole na przedstawianych dziełach sztuki. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, choć długotrwałe zwiedzanie dawało się we znaki nawet najbardziej wytrwałym. Na szczególne uznanie zasługuje klasa piąta, która wykazała się wiedzą mitologiczną na poziomie gimnazjalnym.

Danuta Kierzek-Fila