MUZEUM-DOM RODZINY PILECKICH KL. 7a, 7b, 8a

7 marca uczniowie klas 7a, 7b oraz 8 odwiedzili Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Najpierw uczniowie zapoznali się z elementami biografii Witolda Pileckiego na wystawie plenerowej. Następnie zaś – już podczas lekcji muzealnej – poznali historię jego życia. Ze wspomnień, fotografii czy fragmentów raportów wyłonił się człowiek niezwykły. Pani przewodnik przez pryzmat dzieciństwa, sposobu wychowania, młodości, szlaku bojowego i walki rotmistrza ukazała postać niebywale ciekawą, która w swej bezkompromisowości gotowa była do wielkich poświęceń, bo ponad wszystko kochała Polskę, Boga oraz swoją rodzinę.

Drugą część zajęć stanowiły warsztaty pt. "Od Witolda do Alka, Zośki i Rudego". W czasie tej części zajęć uczniowie usłyszeli o kodeksie postępowania wynikającym z prawa harcerskiego, które ukształtowało Witka, a potem także bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Uczestnicy zastanawiali się nad społecznym wymiarem ruchu harcerskiego, rozmawiali o akcjach sabotażowych i dywersyjnych.

Spotkanie w muzeum ugruntowało wiedzę na temat lektury oraz przybliżyło sylwetkę rotmistrza Pileckiego.